fb Kwiaciarnia Grafiki @-\\-- ul. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa, kontakt@kwiaciarniagrafiki.pl
1010_plakat

1010 - Dziura w całym

Odkąd pamiętam pociągały mnie dziury. Jest to dla mnie synonim beztroskiego dzieciństwa. Permanentnego odkrywania wszystkiego. Pasjonowały mnie jako otwarcia, złamania, ubytki, niezgody, skróty, przyjemności. Skorzystanie z nich zwykle niosło ze sobą możliwość kosztowania, czegoś co dotąd wydawało się poza zasięgiem. Dziura dawała możliwość opuszczenia peryferii i dostania się do środka czegoś. Czego? No właśnie. 

W 2012 roku hamburski artysta 1010 rozpoczyna kolejny etap w swojej twórczości. Ukrywając ptaszydła, Hamburg zaczynają pokrywać miraże, ułudy, dziury, portale. Różne padają określenia na jego nowe prace. Gigantyczne kaskady koloru, które zapadające się w czerni. Aż chce się wejść. 1010 malując je zaczyna od środka. Wychodzi od czerni, kładąc kolejne coraz jaśniejsze kolory, szukając dziury w całym. Jego murale stają w kontrze do zastanej, znanej mam materii miasta. Trzeba wejść aby zobaczyć czy cokolwiek kryje się w czarności? 


1010 absolwent uczelni Design and Illustration, na HAW w Hamburgu swoją aktywność twórczą rozpoczął w 1994 roku. Początkowo były to litery. Dalej zaczęły pojawiać się w towarzystwie liter charaktery, której je wypierały. Te charaktery, to niczym fragmenty greckiej tragedii odskrzydlone, humanoidalne ptaszydła. W międzyczasie podczas lepienia po hamburskim stricie prac zero-jedynkowych [cykl prac, które wykorzystywały fragmenty starych gazet z zerami i jedynkami], jeden z fotografów na swoim blogu autorstwo tych prac zaczyna przypisywać niejakiemu 1010. Tak konstytuuje się pseudonim.

1010 pierwszy raz odwiedza Warszawę. Podczas swojej rezydencji w warszawskiej pracowni Kwiaciarni Grafiki przygotuję wystawę, która będzie echem pobytu w Warszawie. Na warszawskiej Pradze w ramach festiwalu Street Art Doping namaluje mural. W tym roku festiwal skupia się na Pradze gdzie powstaną także cztery inne murale. Wszystko krasić będzie wycieczka rowerowa, którą poprowadzi szlakiem praskich murali Tour de Varsovie. Wszystkie te wydarzenia wspiera, w ramach promocji współczesnej sztuki Niemiec, Instytut Goethego w Warszawie.

1010 – Dziura w całym
Wystawa – 13 lipca, godzina 19
Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8, Warszawa

więcej na facebook kwiaciarnianym